Igrzyska śmierci – totalitarna dystopia, która porwała miliony czytelników

Sprzedana w ponad 100 milionach egzemplarzy na całym świecie. Swojej autorce zasłużenie przyniosła tytuł “drugiej J.K. Rowling”. Po zakończeniu w 2007 roku serii o przygodach młodego czarodzieja “Igrzyska śmierci” idealnie wypełniły ówczesną “pustkę” jaka panowała w kategorii książek dla młodzieży (https://www.taniaksiazka.pl/seria/igrzyska-smierci).

Wciąż bardzo popularna seria, po którą z racji poruszanych tematów, sięgają też chętnie starsi czytelnicy. Po ponad dekadzie milczenia Suzanne Collins wraca do stworzonego przez siebie uniwersum nową książką, będącą prequelem oryginalnej serii.

Dystopijny świat przyszłości

Totalitarne państwo Panem, powstałe na ruinach dawnej Ameryki Północnej, to miejsce, gdzie osadzona jest akcja serii. Jego centralnym punktem, jest monumentalny Kapitol, otoczony przez dwanaście dystryktów. To one wyznaczają człowiekowi jego miejsce w społeczeństwie oraz życiowe możliwości. Co roku w ramach daniny składanej władcy, mieszkańcy każdego z dystryktów są zobowiązani dostarczyć chłopca i dziewczynkę w wieku od 12 do 18 lat. Biorą oni udział w Głodowych Igrzystkach – brutalym, transmitowanym przez telewizję turnieju, w którym stawką jest przeżycie.

Katniss Everdee – szesnastoletnia główna bohaterka i narrator książki – mieszka w dwunastym, najbiedniejszym dystrykcie. Po tym jak jej młodsza siostra została wylosowana do udziału w Głodowych Igrzyskach, Katniss zgłasza się na ochotnika, by ratować siostrę. Wszystko, co później, jest już historią…

Klasyczna trylogia i nowy rozdział

W skład trylogii wchodzą następujące książki:

  • tytułowe “Igrzyska śmierci“,
  • “W pierścieniu ognia”,
  • “Kosogłos”.

W czerwcu 2020 r. Suzanne Collins po jedenastu latach przerwy powróciła do uniwersum Panem książką “Ballada ptaków i węży”!  Jest to  powieściowy prequel znanych z klasycznej trylogii wydarzeń. Akcja cofa się o sześćdziesiąt cztery lata, do czasu Dziesiątych Głodowych Igrzysk. Główny bohater, znany już czytelnikom Prezydent  Cornelius Snow. Obecnie osiemnastoletni mentor uczestników, którzy zmagać się będą  na arenie – walczy o sławę i odbudowę swojego niegdyś potężnego rodu.

Droga do Hollywood

Niesamowity sukces literackiego pierwowzoru zaowocował ekranizacją całej trylogii. Cztery hollywoodzkie filmy z wytwórni Lionsgate stały się kinowymi hitami i zarobiły ponad 2,97 mld dolarów na światowym box office. Ten sukces jeszcze bardziej nakręcił popularność książkowej wersji. Po części to zasługa gwiazdorskiej obsady z Jennifer Lawrence w roli Katniss Everdeen oraz partnerującymi jej tak wielkim nazwiskom jak Donald Sutherland, Woody Harrelson, Liam Hemsworth i Philipp Seymour Hoffman

Amerykańska pisarka Suzanne Collins uznanie zdobyła już za sprawą cyklu “Kroniki podziemia”. Dopiero “Igrzyska śmierci” stały się jej przepustką do sławy i bestsellerem “New York Timesa”. Świetne recenzje oraz cztery popularne filmy ugruntowały jej międzynarodową pozycję, jako jednej z najlepszych autorek książek młodzieżowych. Jej powieści zostały dotychczas przetłumaczone na pięćdziesiąt trzy języki.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com